Podpis mírové smlouvy - CompiegneZajímavosti

Konec 1. světové války

Dne 11.11. 1918 dopoledne podepsali zástupci Německa v salonním železničním voze maršála Ferdinanda Foche u Compiégne dohodu o příměří dle požadavku Spojenců. Německo kapitulovalo. Toto datum je považováno za datum konce 1. světové války. V 11.00 hodin ustaly boje. Podmínky tvořilo celkem devět zásadních požadavků, které v praxi znamenaly německou kapitulaci. Následující rok byla svolána do Versailles mírová konference a rozhodla o definitivním poválečném uspořádání v Evropě.

 

Krátká zajímavost z této události:

Německo bylo od října 1918 již ve válce samo zcela opuštěné všemi spojenci a jeho konec byl neodvratný. Jeho zástupci přišli za vrchním velitelem dohodových vojsk ve Francii, francouzským maršálem Ferdinandem Fochem, s nabídkou míru.

"Nám se válčení zalíbilo," zněla maršálova odpověď.

Když Němci uvedli, že už nemohou válčit, tak Foch řekl:

"Aha, tak vy jdete prosit o mír, to je ovšem něco jiného."

Maršál Foch přijal německou kapitulaci.

 Den válečných veteránů

Slaví se celosvětově od roku 1926. Od listopadu 2001 je připomínán i v České republice jako významný den. Datum bylo vybráno proto, že toho dne roku 1918 bylo podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, což znamenalo ukončení bojů 1. světové války. V anglicky mluvících zemích se jmenuje Poppy Day. Druhou neděli v listopadu, nebo neděli nejbližší 11. listopadu, se ve Velké Británii a ve všech zemích Commonwealthu vzpomíná na válečné oběti - tento den se nazývá Remembrance Day (nebo také Remembrance Sunday).

Tento den slaví ale také například v Indii, Keni, na Mauriciu či v jižní Africe.

V Belgii a v Holandsku je to státní svátek. Nejvýznamnější oslavy se odehrávají u Meninské brány právě v blízkosti belgického města Ypers, kam se sjíždějí v tento den hosté z celého světa, aby se poklonili památce padlých. Také na tomto území jsou pohřbeni i vojáci z českých zemí.